تبلیغات
پایان نامه ها - پایان نامه بررسی رویکردهای فقهی، حقوقی به تأثیر جنسیت در دیه

پایان نامه بررسی رویکردهای فقهی، حقوقی به تأثیر جنسیت در دیه

نویسنده :حمید علویان
تاریخ:پنجشنبه 7 مرداد 1395-03:47 ب.ظ

مبانی روایی دیه:

سوال کردم از امام صادق(ع) از مردی که به واسطه قصاص کشته شده است آیا دیه به او تعلق می گیرد؟ حضرت در جواب فرمودند که اگر چنین بود (در مقابل قصاص جانی حق دیه داشت)احدی قصاص نمی شد

و فرمود کسی که به واسطه قصاص کشته شود دیه ای به او تعلق نمی گیرد(عن ابی عبد الله فی حدیث قال:سالته عن رجل قتله القصاص له دیه فقال:لو کان ذالک کم یقتص من احد و قال من قتله الحد فلا دیه له)[۱]

 امام محمد باقر و امام محمد صادق (ع)فرمودند کسی که به واسطه قصاص کشته شود دیه ای به او تعلق نمی گیرد(قال ابو جعفر و ابو عبد الله (ع) من قتله القصاص فلا دیه له )[۲]

به نقل از دعاءم الاسلام از امیر المومنین (ع) فرموده اند کسی که بر او حد اقامه شود و در نتیجه آن بمیرد نه دیه ای به او تعلق می گیرد و نه (از طرف او کسی ) قصاص می شود. (دعائم الاسلام عن امیر المو منین(ع)انه قال من اقیم علیه حد فمات فلا دیه و لا قود)

 تمامی این روایتها و روایتهای هم ردیف دیگر دلالت بر اینکه اگر شخص به واسطه ی قصاص یا حد کشته شود ، دیه ای به او تعلق نمی گیرد .در اینجا لفظ دیه مطلق بوده شامل دیه نفس و جراحات می شود و مفهوما دلالت دارند بر اینکه ، اگر شخصی به واسطه ی قصاص یا حد کشته نشد دیه بر او تعلق خواهد گرفت.

مُحَمَّدُ بْنُ یَعْقُوبَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ وَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ یَحْیَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ جَمِیعاً عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ الْحَجَّاجِ قَالَ سَمِعْتُ ابْنَ أَبِی لَیْلَى یَقُولُ کَانَتِ الدِّیَهُ فِی الْجَاهِلِیَّهِ مِائَهً مِنَ الْإِبِلِ فَأَقَرَّهَا رَسُولُ اللَّهِ ص ثُمَّ إِنَّهُ فَرَضَ عَلَى أَهْلِ الْبَقَرِ مِائَتَیْ بَقَرَهٍ وَ فَرَضَ عَلَى أَهْلِ الشَّاهِ أَلْفَ شَاهٍ ثَنِیَّهٍ وَ عَلَى أَهْلِ الذَّهَبِ أَلْفَ دِینَارٍ وَ عَلَى أَهْلِ الْوَرِقِ عَشَرَهَ آلَافِ دِرْهَمٍ وَ عَلَى أَهْلِ الْیَمَنِ الْحُلَلَ مِائَتَیْ حُلَّهٍ. قَالَ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ الْحَجَّاجِ فَسَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَمَّا رَوَى ابْنُ أَبِی لَیْلَى فَقَالَ کَانَ عَلِیٌّ ع یَقُولُ الدِّیَهُ أَلْفُ دِینَارٍ (وَ قِیمَهُ الدِّینَارِ عَشَرَهُ دَرَاهِمَ وَ عَشَرَهُ آلَافٍ لِأَهْلِ الْأَمْصَارِ) وَ عَلَى أَهْلِ‏ الْبَوَادِی مِائَهٌ مِنَ الْإِبِلِ وَ لِأَهْلِ السَّوَادِ مِائَتَا بَقَرَهٍ أَوْ أَلْفُ شَاهٍ .[۳]

در این روایت که از عبدالرحمان بن حجاج نقل شده، آمده است: از ابن ابى لیلى، از علماى اهل سنت، شنیدم که مى‏گفت: دیه در جاهلیت صد شتر بود و پیامبر(ص) همان را تثبیت کرد و سپس مقرر فرمود کسانى که گاو دارند دویست گاو و کسانى که گوسفند دارند هزار گوسفند و کسانى که پول طلا یا نقره دارند یک هزار دینار یا ده هزار درهم بدهند و بر اهالى یمن مقرر داشت که دویست دست لباس (حله یمانى) بدهند. عبدالرحمان بن حجاج مى‏گوید این روایت ابن ابى لیلى را به امام صادق(ع) عرض کردم و از صحت و سقم آن پرسیدم. امام(ع) فرمود: حضرت على(ع) مى‏گفت: دیه، هزار دینار است و قیمت هر دینار ده درهم و بنابراین مقدار دیه ده هزار درهم است‏، براى ساکنین شهرها; ولى بادیه‏نشینان باید صد شتر بدهند و روستاییان دویست گاو یا هزار گوسفند باید بدهند.

وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَعِیدٍ عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ عَنْ حَمَّادٍ عَنِ الْحَلَبِیِّ وَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْمُغِیرَهِ وَ النَّضْرِ بْنِ سُوَیْدٍ جَمِیعاً عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع یَقُولُ مَنْ قَتَلَ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً قِیدَ مِنْهُ إِلَّا أَنْ یَرْضَى أَوْلِیَاءُ الْمَقْتُولِ أَنْ یَقْبَلُوا الدِّیَهَ، فَإِنْ رَضُوا بِالدِّیَهِ وَ أَحَبَّ ذَلِکَ الْقَاتِلُ فَالدِّیَهُ اثْنَا عَشَرَ أَلْفاً أَوْ أَلْفُ دِینَارٍ أَوْ مِائَهٌ مِنَ‏ الْإِبِلِ وَ إِنْ کَانَ فِی أَرْضٍ فِیهَا الدَّنَانِیرُ فَأَلْفُ دِینَارٍ وَ إِنْ کَانَ فِی أَرْضٍ فِیهَا الْإِبِلُ فَمِائَهٌ مِنَ الْإِبِلِ وَ إِنْ کَانَ فِی أَرْضٍ فِیهَا الدَّرَاهِمُ فَدَرَاهِمُ بِحِسَابِ (ذَلِکَ) اثْنَا عَشَرَ أَلْفاً .[۴]                                        
عبد الله بن سنان می گوید از امام صادق شنیدم که می گفت: جمله: «مَنْ قَتَلَ مُؤْمِناً مُتَعَمِّدا»ً، (کسی که مؤمنی را از روی عمد بکشد)، قیدی در حکم است، مگر این که اولیای مقتول به دیه راضی شوند، در این صورت اگر آنان به دیه راضی شدند و خود قاتل هم موافقت کرد، دیه ۱۲۰۰۰درهم، یا ۱۰۰۰دینار یا صد شتر خواهد بود. و اگر در سرزمینی هستند که دینار رایج است، ۱۰۰۰دینار و اگر شتر رایج است، یکصدشتر و اگر درهم رایج است، معیار همان درهم است متناسب با ارزش آن که ۱۲۰۰۰باشد.                                                              

در این روایات صحیحه که در بیان مطلق انسان است، تنها بیان شرایط و مقتضیات منطقه پرداخت دیه از دینار و شتر و درهم و مقدار دیه صرف نظر از جنسیت است.                                                

عَنْهُ عَنْ أَحْمَدَ وَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ ابْنِ‏ مَحْبُوبٍ عَنْ هِشَامِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ زِیَادِ بْنِ سُوقَهَ عَنِ الْحَکَمِ بْنِ عُتَیْبَهَ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع فِی حَدِیثٍ قَالَ قُلْتُ لَهُ إِنَّ الدِّیَاتِ إِنَّمَا کَانَتْ تُؤْخَذُ قَبْلَ الْیَوْمِ مِنَ الْإِبِلِ وَ الْبَقَرِ وَ الْغَنَمِ قَالَ فَقَالَ إِنَّمَا کَانَ ذَلِکَ فِی الْبَوَادِی قَبْلَ الْإِسْلَامِ، فَلَمَّا ظَهَرَ الْإِسْلَامُ وَ کَثُرَتِ الْوَرِقُ فِی النَّاسِ قَسَمَهَا أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع عَلَى الْوَرِقِ. قَالَ الْحَکَمُ قُلْتُ: أَ رَأَیْتَ مَنْ کَانَ الْیَوْمَ مِنْ أَهْلِ الْبَوَادِی مَا الَّذِی یُؤْخَذُ مِنْهُمْ فِی الدِّیَهِ الْیَوْمَ إِبِلٌ أَوْ وَرِقٌ، فَقَالَ الْإِبِلُ الْیَوْمَ مِثْلُ الْوَرِقِ بَلْ هِیَ أَفْضَلُ مِنَ الْوَرِقِ فِی الدِّیَهِ، إِنَّهُمْ کَانُوا یَأْخُذُونَ مِنْهُمْ فِی دِیَهِ الْخَطَإِ مِائَهً مِنَ الْإِبِلِ یُحْسَبُ لِکُلِّ بَعِیرٍ مِائَهُ دِرْهَمٍ فَذَلِکَ عَشَرَهُ آلَافٍ. قُلْتُ لَهُ: فَمَا أَسْنَانُ الْمِائَهِ بَعِیرٍ، فَقَالَ مَا حَالَ عَلَیْهِ الْحَوْلُ . وَ رَوَاهُ الشَّیْخُ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ مِثْلَهُ وَ کَذَا الصَّدُوقُ‏[۵] .

در این روایات کاملاً نشان می دهند که موضوع دیه پیش از اسلام به همین اندازه تعیین شده بود و پیامبر و یا امیر مؤمنان مناسب با شرایط و تحولات صورت گرفته، تفاوتهایی را تعیین می فرمودند، چنانکه در متن روایت ذکر شده: بَلْ هِیَ أَفْضَلُ مِنَ الْوَرِقِ فِی الدِّیَه.

مُحَمَّدُبْنُ یَعْقُوبَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِیسَى عَنْ یُونُسَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُسْکَانَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع فِی حَدِیثٍ، قَالَ دِیَهُ الْمَرْأَهِ نِصْفُ دِیَهِ الرَّجُلِ[۶].

 در صحیحه، دیه زن نصف دیه مرد تعیین شده است. اما این حدیث به جهت سند با مشکل مواجه است، زیرا از یک سو، در سند، محمد بن عیسی از یونس است و محمد بن الحسن الولید روایت او را در جایی که به تنهایی نقل کرده باشد، مردود شمرده و از سوی دیگر وثاقت محمد بن عیسی از سوی جمعی از علما انکار شده و حداکثر در صورت تعارض محل اختلاف و تردید است[۷].

مبحث دوم: تحولات تاریخی دیه و قصاص

دیه در قانون مجازات اسلامى، که پیش از اسلام وجود داشته، پیشینه تاریخی دارد و مناسب با احوال و عقلانیت آن منطقه و فلسفه حقوقی مشخص وضع شده است. از این لحاظ فلسفه وضع آن، ناشناخته نبوده و جنبه ماورایی نداشته است. برای این وضع شده تا کسی که اقدام به جنایت خطایی کرده، ضرر و زیان ناشی از فقدان فرد را جبران گردد، و به عنوان جریمه بر مجرم اعمال مى‏شود تا بر شخص مرتکب قتل یا جرح بار ‏شود. البته میزان و مقدار آن در روایات نبوی و اهل بیت (ع) با اقرار و تأیید از روش گذشته مشخص شده، اما روشن است که این قانون کیفری، همه آن چیزی نبوده که در جزیره العرب و پیش از اسلام جریان داشته است؛ زیرا احکام کیفری اسلام هر چند از متن واقعیات و نیازهای آن عصر برخاسته، و مسائل و مشکلات آن منطقه را در نظر گرفته، اما این گونه نبوده که همه قوانینی بوده که پیش از آن عمل می شده است. برای نمونه در آنجا دیه رئیس قبیله بیش از سایر افراد بود. دیه فرد عادى از قبیله اى که قوى تر بود، بیش تر از دیه قبیله ضعیف بود; دیه مرد دو برابر زن بود; دیه فرد آزاد بیش تر از دیه بنده بود; اگر کسى امکان پرداخت بدهى خود را نداشت، بنده طلب کار خود مى شد; خانواده در تحویل جانى به حاکم و رئیس قبیله مسئول بود و چنان چه مجرم فرارى می شد و او را تحویل نمی دادند، اموال آن ها ضبط و تا زمان تحویل جانى، مصادره مى شد، اما قرآن همه آنها را نپذیرفت و تنها یک دسته از این احکام را امضا کرد و برخی دیگر را رد کرد، و برخی دیگر را به سکوت گذراند

گفتار نخست : تحولات تاریخی قصاص

قصاص در دوران قبل از اسلام:

قبل از اسلام اعرابی که در شبه جزیره عربستان زندگی می کردند قانون و نظام واحدی نداشتند و پیرو اصول،رسوم و عادت خاصی بودند و زور و قدرت راه و رسمشان بود که حدو مرز معینی نداشت[۸].یعنی اگر فردی از قبیله ای توسط فرد دیگری از قبیله دیگر به قتل می رسید مجنی علیه قصاص را محدود به جانی نمی دانستند و همه را مستوجب کیفر دانسته و ازتمامی آنان انتقام شخصی می گرفتند .

در نزد اعراب قبل از اسلام خون خواهی و انتقام فردی وسیله ای برای ریشه کن کردن ظلم و بیشتر برای ارضاء غریزه انتقام جوئی نزد اعراب بوده است آنان معتقد بودند «یقتل انفی للقتل – کشتن جانی بیشتر جلوی ارتکاب قتل را می گیرد[۹]»

در مذهب روم قدیم اگر شخصی مرتکب قتل می شد در صورتی که آن قتل ، قتل عمدی می بود مجازات آن را اعدام و در صورتی که قتل ،قتل خطایی بود مجازات آن را کفاره می دانستند . بعد از این دوره در روم قدیم قانون جدیدی به تصویب رسید که در این قانون مجازات گوناگونی برای قتل پیش بینی شده بود  که عبارت بودند از :نفی ولد برای افرادی که از طبقه متوسط بودند و دیگر به دار آویختن که مختص به طبقه پایین جامعه بود .

یکى از حوادث مهم در تاریخ روم قدیم، نوشته شدن قوانین، مقرّرات و آداب سلوک فردى و اجتماعى بر روى الواح دوازده‏گانه بود که در تاریخ نیز به همین نام شناخته مى‏شوند[۱۰]. این کار که توسط یک مجموعه ده نفرى از خواص که «قضات عشره» یا «دسمویر» نامیده مى‏شدند انجام شد، در واقع آغاز پیدایش قانون مکتوب در تاریخ روم مى‏باشد و قبل از آن، قانون، چیزى جز مخلوطى از عادات قبیله‏اى، رسوم و اوامر کشیشان نبود، به همین دلیل جزئى از دین به حساب آمده و داراى صبغه دینى بودبه گونه‏اى که گاهى به تغییر قوانین به نفع بعضى از اقشار جامعه متهم مى‏شدند و در واقع به دل‏خواه خود قوانین را که فقط در اختیار خود آن‏ها بود تغییر مى‏دادند.
با پدید آمدن الواح دوازده‏گانه، در واقع یک انقلاب در تاریخ تمدن و فرهنگ روم به وجود آمد که دو نتیجه مهم در پى داشت: اول این که قانون در روم براى همه شناخته شده و در میان مردم منتشر گردید و آن‏ها مى‏دانستند که چگونه باید روابط خود را با یک‏دیگر تنظیم نمایند و نیازى به مراجعه به کشیشان نداشتند و در واقع حق تشریع و قانون‏گذارى از آن‏ها سلب گردید. به دنبال این تحول، قوانین مدوّن در الواح دوازده‏گانه با تغییرات و تمهیدهایى که در آن به وجود آمد، در طول نه قرن، اساس قانون در روم محسوب مى‏شد.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزییات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه

متن کامل

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://teom.us/kentuckyfarmscbdoil254169
سه شنبه 29 مرداد 1398 05:57 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful.
I really like what you have acquired here, really like what you are saying
and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep
it wise. I can not wait to read far more from you.
This is actually a terrific website.
Cure Soft Serum Reviews
پنجشنبه 24 مرداد 1398 04:30 ق.ظ
I've been exploring for a little bit for any high-quality
articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo
I ultimately stumbled upon this website. Reading
this information So i'm satisfied to exhibit that I have an incredibly
excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I most definitely will make sure to don't omit
this website and provides it a glance on a constant basis.
https://www.liveinternet.ru/users/nikolajsen_xu/post456666095
شنبه 12 مرداد 1398 02:08 ب.ظ
I blog frequently and I seriously thank you for your content.
The article has truly peaked my interest. I will book mark your site and
keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed too.
Derma Vi Cream Review
سه شنبه 11 تیر 1398 02:30 ق.ظ
Hello there I am so delighted I found your site,
I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would
just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
I don?t have time to look over it all at the moment but I
have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
much more, Please do keep up the awesome b.
http://io2.net/1ddI
دوشنبه 10 تیر 1398 03:18 ق.ظ
Its like you learn my thoughts! You seem to understand
so much about this, like you wrote the e book in it or something.
I think that you can do with some percent to force the message house a little bit, however instead of that, that is
excellent blog. A great read. I will definitely be back.
http://jesusandmarypatna.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=3751241
دوشنبه 10 تیر 1398 02:59 ق.ظ
Wow! Thank you! I always needed to write on my blog something like that.

Can I take a portion of your post to my site?
http://biblioray.pusku.com/user/ElmerFrias624/
دوشنبه 10 تیر 1398 12:55 ق.ظ
Your style is very unique compared to other people I've read stuff from.
Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I
will just bookmark this site.
http://shorl.com/samabofryrobi
یکشنبه 9 تیر 1398 12:31 ب.ظ
I really like your writing style, fantastic information, regards for putting up :D.
http://pixelscholars.org/engl202-022/groups/the-ketogenic-diet-and-bodybuilding-80395363/
یکشنبه 9 تیر 1398 07:59 ق.ظ
Nice post. I used to be checking continuously this blog and I'm impressed!
Extremely helpful info specially the ultimate part :) I handle such info much.
I was looking for this certain information for a long
time. Thank you and good luck.
http://swaneral.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:22 ب.ظ

Reliable info. Kudos.
enter site 20 mg cialis cost cialis 5mg cialis e hiv acquistare cialis internet click here take cialis cipla cialis online compare prices cialis uk warnings for cialis acquistare cialis internet effetti del cialis
the cost of cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 07:03 ق.ظ

Kudos! Terrific stuff.
compare prices cialis uk generic cialis soft gels cialis 20mg prix en pharmacie prices on cialis 10 mg generic cialis 20mg uk buying brand cialis online cilas how much does a cialis cost cialis 20mg prix en pharmacie low cost cialis 20mg
Buy cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 10:37 ب.ظ

Kudos. Lots of content!

cialis 20 mg best price cialis qualitat buy cialis online legal effetti del cialis prescription doctor cialis 40 mg cialis what if i take cialis mit grapefruitsaft cialis 50 mg soft tab cialis super kamagra cialis great britain
Cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 06:54 ق.ظ

With thanks, Numerous tips!

order generic cialis online wow look it cialis mexico cialis sicuro in linea buy cialis cheap 10 mg cialis generico postepay cialis prezzo al pubblico cialis cuantos mg hay cialis without a doctor's prescription cilas cialis 20 mg cost
http://terlyrent.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:43 ب.ظ

Terrific tips. Many thanks.
only now cialis for sale in us tadalafilo what is cialis india cialis 100mg cost cialis arginine interactio click now cialis from canada cialis online deutschland order cialis from india we choice cialis uk cialis generic availability
http://litibapc.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:46 ب.ظ

Effectively spoken certainly! .
online prescriptions cialis cialis uk next day legalidad de comprar cialis cialis pills in singapore generic cialis at walmart cialis 20mg preis cf enter site 20 mg cialis cost cialis professional yohimbe cialis 100 mg 30 tablet cialis generika in deutschland kaufen
buy generic cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:36 ق.ظ

Wonderful facts. Kudos.
cialis lilly tadalafi low cost cialis 20mg buy cialis online buying cialis overnight cialis savings card cialis official site cialis ahumada cialis 5 mg effetti collateral cialis therapie sublingual cialis online
Buy cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:52 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
low cost cialis 20mg cialis mit grapefruitsaft sialis buying cialis overnight price cialis per pill order a sample of cialis dosagem ideal cialis cialis coupons printable order cialis from india recommended site cialis kanada
buy cialis online without prescription
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:43 ب.ظ

Nicely put, Thank you.
cialis bula click now buy cialis brand cialis flussig overnight cialis tadalafil only here cialis pills acquisto online cialis cialis 20 mg best price preis cialis 20mg schweiz tadalafil 20mg cialis 5 mg effetti collateral
http://quelackmi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 05:33 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis 5 effetti collaterali can i take cialis and ecstasy 5 mg cialis coupon printable cialis coupon cialis sicuro in linea cheap cialis deutschland cialis online cialis efficacit we like it cialis soft gel cialis online nederland
http://ravepuss.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 03:25 ب.ظ

Nicely voiced truly! .
tadalafil 20mg cialis dosage amounts effetti del cialis buy brand cialis cheap cialis generic cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg billiger cialis dose 30mg buy cialis online cheapest generic cialis at walmart
http://nesronor.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

Kudos, Quite a lot of info!

generic cialis with dapoxetine cialis online nederland cialis per paypa click now cialis from canada tadalafil tablets the best site cialis tablets generic cialis pill online can i take cialis and ecstasy cost of cialis cvs online cialis
http://confctodmi.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:28 ق.ظ

You explained it terrifically.
cialis 5 mg effetti collateral low dose cialis blood pressure cialis canada on line cialis super acti online prescriptions cialis compare prices cialis uk cialis 20 mg effectiveness cialis without a doctor's prescription buying cialis overnight how to buy cialis online usa
http://hotzalab.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:21 ب.ظ

Wonderful facts, Thank you.
generic for cialis cialis efficacit cialis 5 mg buy cialis price thailand miglior cialis generico generic cialis at the pharmacy cialis in sconto only here cialis pills low cost cialis 20mg only now cialis 20 mg
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:31 ب.ظ

You actually explained this really well.
side effects for cialis cialis 5mg billiger wow cialis 20 cialis pills boards 200 cialis coupon cialis pills price each buy cialis online nz how to buy cialis online usa we use it 50 mg cialis dose generic cialis at the pharmacy
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:42 ب.ظ

Many thanks, A lot of forum posts!

cialis cost tarif cialis france cialis dose 30mg cialis 20mg cialis cuantos mg hay venta cialis en espaa cialis online holland cialis canada on line cialis in sconto low cost cialis 20mg
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 10:08 ق.ظ

Thanks a lot! Excellent stuff.
cialis generico in farmacia buy name brand cialis on line cialis y deporte discount cialis cialis price thailand tesco price cialis cialis prezzo in linea basso cialis qualitat opinioni cialis generico cialis en mexico precio
female viagra 100mg
شنبه 18 خرداد 1398 07:07 ق.ظ

Thanks for every other wonderful post. The place else could anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I have a presentation subsequent week, and I'm on the look for such info.
http://sergeytatiananikitiny.com/index.php/4324324/565465465464?start=10
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 06:01 ق.ظ
スーパーコピー時計,最大級の人気時計コピー通販ショップ
https://indian-coins.com/books
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 06:00 ق.ظ
伊藤宝飾ブランドコピー激安通販サイトはブランド時計
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 04:18 ق.ظ

Thanks! Ample stuff!

canadian pharmacy cialis pharmacy canada reviews canadian online pharmacy canadian pharmacy meds buy viagra now canadian pharmacy online 24 canadian drugs canadian prescription drugstore canadian pharmacies canadian online pharmacies
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30